PCSX2v0.9 vs CPU

Nowinki ze świata związane z emulacją systemu Sony PlayStation
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

PCSX2v0.9 vs CPU

Post autor: winter_mute »

Zastanawiałem się czy po publikacji niusa dotyczącego 50fps'ów w FFX wycieknie więcej informacji na temat najnowszej odsłony PCSX2? Autorzy emulatora nie rozczarowali mnie i przeglądając ich wpisy na EmuForums można bezproblemowo odnaleźć kolejne informacje na temat v0.9.
Obrazek
Pozwólcie, że przytoczę IMHO najciekawsze wypowiedzi. Wielokrotnie wspominana, 20-50 klatkowa prędkość działania Final Fantasy X dotyczy procesu emulacji z włączoną obsługą dźwięku [ czy można chcieć czegoś więcej? ;]. Wyjaśniła się również zagadka magicznego wzrostu prędkości, za który winić można po części niezaimplementowaną wcześniej, lecz obecną w wersji v0.9 obsługę procesorów dwurdzeniowych [jeśli więc ktoś nosi się z zamiarem zakupu procesora z technologią Intel-HT lub AMD-X2 zyskał właśnie kolejny argument świadczący na korzyść swej decyzji :] Tyle na dziś, po więcej informacji tradycyjnie, odsyłam Was na łamy EmuForums.
2BII!2B
wolumin
User
User
Posty: 45
Rejestracja: 04 lutego 2006, 22:36

Post autor: wolumin »

Czyli te 30-50 wyciągnie się tylko na prockach z technologią HT lub AMD-X2. Niestety cena zakupu takiego procesora wraz z płytą główną przewyższa o wiele cene PS2 :D Przydała by się większa wydajność na procesorach Athlon XP bo dużo osób posiada jeszcze te procesory.
Mertruve
User
User
Posty: 50
Rejestracja: 20 lipca 2005, 10:47
Kontakt:

Post autor: Mertruve »

W tym ja... Mam nadzieję, że moje 2600 XP + da radę pociągnąć na 30 fps.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

wolumin pisze:Czyli te 30-50 wyciągnie się tylko na prockach z technologią HT lub AMD-X2.
Nie twierdzę, że wzrost prędkości będzie zauważalny jedynie na dwurdzeniowych procesorach... jednakże czego bym nie wymyślił nie zmienię starej prawidłowości, że im lepszy proc tym będzie chodzić to szybciej. Poza tym, nie ma co się oszukiwać PS2 to nie NES i emulacja tego systemu wymaga diabelnie mocnej maszyny, dla przykładu 50 klatek zostało wyciągnięte na następującej konfiguracji: Opteron 146 @ 2.8Ghz, 1GB Geil Ultra Platinum PC4400 Dual Channel, Radeon X800 GT 256mb.
wolumin pisze:Niestety cena zakupu takiego procesora wraz z płytą główną przewyższa o wiele cene PS2
Sam AthlonX2 kosztuje w Polsce ponad 1000 zł, tak więc cenowo nie ma co porównywać go z konsolą. O wiele lepiej wygląda kwestia procesorów Intela bo technologia HT znajduje się zarówno w prockach z górnej półki, jak i niskobudżetowym sprzęcie i na upartego można kupić MB+CPU w granicach 500zł, a może i taniej.
wolumin pisze:Przydała by się większa wydajność na procesorach Athlon XP bo dużo osób posiada jeszcze te procesory.
Niby tak, ale sporo osób ma P4, Celerony, Athlony64 lub FX, ew. stare procesory tj. PIII czy Duron. Założe się, że znajdą się tez osoby które mają pod maską bardziej egzotyczne procki - Xeon / Itanium , G4 / G5, czy nawet Crusoe / Efficeon. Fakt, że posiadasz Athlon'a XP nie obliguje autorów do optymalizacji kodu właśnie pod niego. Co więcej, cała kwestia przyśpieszania skupia się obecnie w wiekszej mierze na dodawaniu obsługi nowych instrukcji aniżeli optymalizowaniu kodu, jesli więc team PCSX2 uważa za stosowne implementacje obsługi dwóch rdzeni lub architektury 64bitowej to robi z myślą o zwiększeniu wydajności, a nie w celu dyskryminacji ludzi, których nie stać na taki proc - przecież PCSX2 ma pracować zarówno na starym jak i nowym sprzęcie.

A teraz kwestia najważniejsza - spójrz prawdzie w oczy - czas nie stoi w miejscu, a technika wciąż posuwa się do przodu. Fakt że AthlonX2 kosztuje dziś sporo nie oznacza, że nie stanieje w przyszłości. Co więcej w przyszłym roku mają ukazać się na rynku Semptron'y DualCore, których cena jak podejrzewam nie przekroczy 600zł, a za tą samą kasę kupisz w chwili obecnej Celerona z HT i płytę główną. Jest więc sens optymalizacji kodu pod stare procki, które i tak nie pociągna emulacji z pełną prędkością? No cóż, JEST bo nie można dyskryminowac posiadaczy starego sprzętu, a wsteczna kompatybilność ze sprzętem jest równie ważna jak wdrażanie nowości...
... ale nie oznacza to, że program nie powinien wykorzystywać dobrodziejstw techniki, bo z takim rozumowaniem nie byłoby nawet wysokiej rozdzielczości, wygładzonych tekstur, już nie wspomnę o obsłudze PixelShader'ów w przypadku emulacji PSXa... chciałbyś by scena utknęła na etapie CVGS :?:
2BII!2B
Awatar użytkownika
Daniu
Spammer
Posty: 171
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 16:50
Kontakt:

Post autor: Daniu »

Wydaje mi się że najlepiej jak przetestujemy sami PCSXa2 nie ma co zapeszać. Kto wie może nasze procesory będą sporo wyciągały z pod tego Emulatora :)
Bez wyjątku tak już to jest poprostu w każdym z nas to żyje i każdy ma swój Old School...
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Daniu pisze:Kto wie może nasze procesory będą sporo wyciągały z pod tego Emulatora
Podejrzewam ze sporo więcej niz na 0.8.1, ale na 35-50 klatek z pewnością bym nie liczył... :P

BTW; Daniu, co to jest JLMS DVD Rom :?:
2BII!2B
Awatar użytkownika
Daniu
Spammer
Posty: 171
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 16:50
Kontakt:

Post autor: Daniu »

JLMS DVD-ROM to Producent mojego napędu DVD który kupiłem półtora roku temu na giełdzie elektronicznej za 55zł :D
Bez wyjątku tak już to jest poprostu w każdym z nas to żyje i każdy ma swój Old School...
Bomber
Senior
Senior
Posty: 138
Rejestracja: 27 sierpnia 2005, 13:36
Kontakt:

Post autor: Bomber »

witka po krótkiej przerwie powracam :wink: pewnie nawet nie zauwazyliscie ze mnie nie było :lol:

co do tego newsa to chce powiedziec jedno..... niech zrobia cos aby działało z taka samą szybkoscia na prockach starszych typu własnie athlon XP :/ dlaczego ja!!! głupi procek :/
Pentium D 2 rdzenie 2666mhz 1024 DDRII DUAL CHANNEL 2xSamsung 160gb 7200obr GeForce 7300GS 256MB
>>>PSEmu<<< FOREVER

Oj nie ładnie winter mute robic w konia "darmowe gry na ps2" heheeh
Awatar użytkownika
Spojler
Junior
Junior
Posty: 26
Rejestracja: 12 czerwca 2006, 22:55

Post autor: Spojler »

Ja już podiołem środki zapobiegawcze :D kupiłem na allegro za 400zł AMD Athlon z rdzeniem Barton 3200+ o magistrali 400MHz, jeszcze tylko zmienie ramy na 512MB /400 i będe mógł liczyć tak jakoś na max 20 klatek na sekundę :)
ODPOWIEDZ