! CZARNY EKRAN ! - przeczytaj, zanim zapytasz na forum

Problemy z emulatorem ePSXe i narzędziami dla niego przeznaczonymi.
Awatar użytkownika
BzyRes
Administrator
Administrator
Posty: 2048
Rejestracja: 17 lutego 2003, 18:50

! CZARNY EKRAN ! - przeczytaj, zanim zapytasz na forum

Post autor: BzyRes »

ePSXe i "CZARNY EKRAN"


Jeśli jesteś posiadaczem ePSXe i czytasz te słowa, prawdopodobnie borykasz sie z pospolitym problemem, szumnie określanym jako "CZARNY EKRAN". Nie oszukujmy się - rzecz należy do sztampowych, oklepanych - wręcz kultowych [w negatywnym tego słowa znaczeniu]. Jak łatwo się domyśleć, niniejszy poradnik napisany został z myślą o tych, którzy doświadczyli bądź doświadczają tytułowej dolegliwości. Dokładniej ujmując - jeśli zamierzasz poprosić o pomoc w związku z CZARNYM EKRANEM i założyć w tym celu nowy temat na forum, w pierwszej kolejności zechciej zapoznać się z tekstem, który czytasz. Gwarantuję, że w 95% przypadków nie będzie potrzeba bezpośrednia pomoc, gdyż wszelkie potrzebne informacje i wskazówki znajdziesz właśnie w nim. Życzę miłej lektury. Zaczynamy.

Masz CZARNY EKRAN - i co dalej?

1. Skonfiguruj porządnie emulator. Masz dwa wyjścia:

A) Pobranie ePSXe i pluginów osobno oraz zaopatrzenie się w BIOS. Co wiąże się z tym rozwiązaniem? Musisz samodzielnie zlepić wszystko w calość, skonfigurować i zmusisić do działania. Dokładne instrukcje znajdują się w naszym serwisie. Zapoznaj się z FAQ, w którym opisano proces konfiguracji ePSXe oraz większość zagadnień z nim związanych. Jeśli wciąż uważasz, że coś jest nie tak, zerknij na paragraf dotyczący instalacji / konfiguracji emulatora, zawarty w Opisie ePSXe. W razie problemów z ustawieniami wtyczek, przyjrzyj się z bliska interesującym Cię konfiguracjom.

B) Pobranie ePSXe InPCP, który jest niczym innym jak uprzednio skonfigurowanym ePSXe, wymagającym minimalnej ingerencji użytkownika [szczegóły w dokumentacji programu].

2. Upewnij się, że posiadasz niezbędny software, bez którego w wielu przypadkach ani rusz.

A) Uaktualnij sterowniki do karty graficznej. W celu pobrania driver'ów, odwiedź stronę producenta - nVIDIA / ATI.

B) Zainstaluj ASPI, sterowniki poprawiające pracę napędów optycznych - Force ASPI. Szczególnie ważne w przypadku użytkowników Windows 2000 / Windows XP.

C) Upewnij się, że w Twoim systemie zainstalowany jest DirectX w wersji [co najmniej] 7.0a / 8.0a. Nie jest? Odwiedź stronę MICROSOFTu i zaopatrz się w wersję najnowszą.

CZARNY EKRAN przeszedł do historii? Gratuluję - możesz zakończyć lekturę w tym momencie. CZARNY EKRAN wciąż się naprzykrza? Czytaj dalej.

3. Ważne jest, aby wersja gry, której jesteś posiadaczem, była sprawdzona i działająca.

A) RIPy pobrane z P2P czy FTP bardzo często nie działają na emulatorze - stąd czarny ekran. Rozwiązanie? Kup oryginał.

B) Gry nagrane na porysowanych nośnikach również mogą sprawiać problemy. Spróbuj zrobić ISO uruchamiane poleceniem File > Run ISO. Jeśli nie wiesz, czym i po co tworzymy ISO, zapoznaj się z materiałem edukacyjnym.

C) Jesteś w posiadaniu obrazu, którego uruchomienie daje CZARNY EKRAN? Upewnij się, iż faktycznie masz do czynienia z obrazem. Akceptowane rozszerzenia, to: BIN / ISO / IMG / MDF, itd. ePSXe w żadnym wypadku nie odczyta spakowanego obrazu - zatem rozszerzenia ZIP / RAR / 7z, itd. - odpadają. Jeśli jesteś pewien, że posiadasz rozpakowany obraz, a mimo to jego uruchomienie za pomocą polecenia File > Run ISO powoduje CZARNY EKRAN, sporóbuj zamountować ISO w Virtual Drive [objaśnienie paragraf niżej].

4. Kompatybilność a CZARNY EKRAN.

ePSXe posiada względnie wysoką kompatybilność, lecz zdarzają się wyjatki - część gier w ogóle się nie uruchomi [co w prostym rozrachunku najczęściej daje CZARNY EKRAN], inne będą wymagały zastosowania specjalnej konfiguracji emulatora i / lub plugninów. Aby wiedzieć wszystko o kompatybilności danego tytułu z ePSXe, powinieneś zapoznać się z:

A) Listą Kompatybilnośći, po czym zastosować się do uwag zawartych w szczegółowym opisie danego tytułu.

B) Konfiguracjami dla gier - jest kilka tytułów, które wymagają zastosowania specyficznej konfiguracji emulatora i pluginów. Z myślą o takich tytułach powstały artykuły, których lekturę polecam, w razie gdyby CZARNY EKRAN dotyczył którejś z opisywanych w nich gier.

C) Część tytułów "nie zagra" z ISO. Wtedy będziesz musiał zatroszczyć się o wersję CD lub skorzystasz z dobrodziejstw Virtual Drive. Program emulujący napęd CD / DVD z możliwością obsługi ISO [a więc obrazu] pobierzesz stąd.

CZARNY EKRAN zniknął na dobre - od teraz możesz spokojnie grać.

Oczywiście. Zniknął - w większości przypadków. Mam świadomość, iż poradnik nie jest kompletny, zatem będzie w miarę potrzeb aktualizowany.
Jeśli Twój problem z CZARNYM EKRANEM występuje nadal, mimo zastosowania porad zawartych w tekście - pisz śmiało na forum. Wspólnymi siłami postaramy się zażegnać tę irytującą niedogodność.
ODPOWIEDZ