REGULAMIN czyli zasady forum

Wypowiedz się na temat tego Forum
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5247
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

REGULAMIN czyli zasady forum

Post autor: winter_mute »

_
Zapraszamy serdecznie do dyskusji na łamach Polskiego Forum ePSXe, jednakże zanim dokonasz pierwszego wpisu zapoznaj się i co ważniejsze przestrzegaj kilku panujących tu zasad:

Zasada nr 1. W maksymalnie skróconej wersji powiedzieć można, że wzajemne stosunki między wszystkimi użytkownikami forum (bez względu, czy dany user należy do grupy zarządzającej, czy też nie) powinna opisywać stara lecz jakże doskonała maksyma „Nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe”. Jednakże ogólnie przyjęte normy społeczne (choćby w postaci dekalogowego nakazu „nie zabijaj”) nie za dobrze sprawdzają się w wirtualnej rzeczywistości internetu, dlatego też poniżej opiszę jakie wzorce postępowań są zabronione czy też preferowane (co by nie użyć słowa wymagane) na Polskim Forum ePSXe – zaopatrz się w kawę i ciastka bo przed Tobą dłuższa lektura :]

Zasada nr 2. Zarówno na stronie jak i forum istnieje całkowity zakaz podawania odnośników (z ang. linków) do materiałów niezgodnych z polskim i międzynarodowym prawem. Jeśli więc szukasz BIOSu konsoli bądź ISO gier to wybrałeś złe miejsce – to tak jakbyś prosił Nas żebyśmy usunęli serwis. Rusz głową, użyj programów P2P lub google.pl i samodzielnie znajdź oprogramowanie, którego szukasz. W przypadku zagrożenia życia możesz ew. wysłać komuś Prywatną Wiadomość [ale nie gwarantuję, że dostaniesz odpowiedź :]

Zasada nr 3. Pamiętaj, szkoła óczy. Fakt, że dotychczas uczono Cię, że „Polacy nie gęsi...” nie oznacza, że musisz pisać jak świnia, używając wyrazóff na „h” i „k” co drugie słowo. Wulgaryzmy nie są tu mile widziane podobnie jak chamskie zachowanie w stosunku do innych użytkowników. Taka postawa do niczego Cię nie doprowadzi – najwyżej do wyrzucenia z forum.

Zasada nr 4. Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile problemów udało Nam się dotychczas rozwiązać. Zanim zadasz pytanie przeszukaj dokładnie zasoby strony / forum. Szczególną uwagę zwróć na działy: FAQ, Teksty, Kompatybilność oraz na niezwykle przydatną wyszukiwarkę znajdującą się po lewej stronie ekranu. Pamiętaj Admin / Moderator też człowiek – nie wyprowadzaj go z równowagi zadając po raz setny pytanie o błąd XYZ.

Zasada nr 5. Jeśli jednak masz ogromną ochotę wyprowadzić Nas z błogiego stanu lenistwa i wciągnąć nas w dysputę postaraj się by po Twoim wpisie forum nie wyglądało jak po przejściu tornada i panował na nim względny porządek (w końcu leży to również w Twoim interesie). Jak to uczynić – bardzo prosto, jeśli np. chcesz podzielić się swoim problemem:
 • -> wybierz odpowiedni dla niego dział na forum. Dyskusje na temat tegorocznego sezonu ogórkowego nie pasują zbytnio do problematyki związanej z ePSXe.
  ->sprecyzuj dokładnie temat swojej wiadomości. Nie jest dobrze zaczynać dzień od lektury wpisu z mało-kreatywnym tytułem (jak np. mój ulubiony) pOOOmOOOcy!!!. Co innego jak widzi się np. „Problem z Pete`s OpenGL i R9000Pro” lub zwykły „Problem z dźwiękiem po WinXP”.
  -> w samej treści wpisu umieść jak najwięcej informacji przydatnych do rozwiązania problemu tj.: sprzęt który posiadasz [procesor/ RAM /k. graficzna i muzyczna], nazwa gry z jaką masz problem, wersja emulatora, nazwy i konfiguracja pluginów. Czym więcej informacji podasz tym szybciej uzyskasz odpowiedź.
  -> nie nabijaj licznika postów pisząc dziesięć wiadomości, jedna pod drugą (nikt tego nie lubi). Zamiast tego użyj jakże przydatnej funkcji Edytuj i zamieść wszystkie poprawki czy dopiski w istniejącej już wiadomości.
Jeśli dotarłeś do tego miejsca, oznacza to, że jesteś w pełni gotowy do korzystania z forum. Nie pozostaje więc nic więcej jak życzyć Ci miłej zabawy...

Pozdrawiam
/winter_mute/
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2003, 19:52 przez winter_mute, łącznie zmieniany 1 raz.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5247
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Podobnie jak większość ustaw w naszym kraju także i regulamin naszego serwisu wymaga małego retuszu oraz wyjaśnienia kilku spraw toteż przygotowałem pierwszą łatkę o dźwięcznej nazwie Pierwsza poprawka do Regulaminu serwisu PSePSXe.

Pkt. 1. Treści niezgodne z prawem. Choć zasada nr 2 w otwarty sposób mówi o całkowitym zakazie podawania odnośników do warezu, każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że takowy proceder jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej w nielegalnym biznesie. Aby w przyszłości nie było niedomówień informuje wszem i wobec, że zakaz publicznych wypowiedzi obejmuje tematy związane z wszelkimi przejawami zachowań niezgodnych z polskim i międzynarodowym prawem tj. choćby: kradzież, cracking, hacking, nielegalne kopiowanie oprogramowania (piractwo), rozpowszechnianie materiałów pornograficznych, szerzenie treści rasistowskich, itp.

Pkt. 2. Spam. Wraz z nową wersją serwisu pojawił się zestaw zabezpieczeń chroniących sam serwis oraz osoby publikujące swe wypowiedzi czy materiały na łamach strony i forum przed spamem (niechcianymi materiałami rozsyłanymi do użytkowników głównie za pomocą poczty elektronicznej). Jednakże pewnym sytuacją nie możemy zapobiec, dlatego też zwracamy się do użytkowników z prośbą o anty-spamowe działania profilaktyczne tj.:
 • a) informowanie administratora o przypadkach rozsyłania maili ze spamem za pośrednictwem forum.
  b) nie wstawianiu do treści postów (wpisów) na forum adresów e-mail`owych
  c) jeśli koniecznie chcesz podać adres e-mail w swoim wpisie na forum, wstaw do niego dodatkowy kod np. mójmail@[usuń-to]poczta.pl , który uniemożliwi rozsyłanie spamu robotom internetowym
Opisane powyżej działania profilaktyczne nie są wymagane przy publikacji materiaów na łamach strony – nasz system samodzielnie zabezpieczy Twoje wpisy.

Pkt. 3. Nieaktywne konta. Terminem tym określa się wszystkich użytkowników serwisu, którzy po okresie trzech dni po aktywacji konta mają saldo wpisów równe z 0 (słownie zero). Ponieważ w ramach prac konserwacyjnym, mających miejsce raz na kilka miesięcy wszystkie nieaktywne konta są usuwane prosimy wszystkich użytkowników z zerową liczbą postów o dokonanie, co najmniej jednego, „pamiątkowego” wpisu na forum. Zważywszy, że na łamach forum do dyspozycji dostępnych jest 16 kategorii tematycznych oraz możliwość komentowania niusów gorąco zachęcamy do systematycznego (choćby 1 post w miesiącu) zwiększania ilości wpisów, co informuje nas o aktywności Twojego konta i zapobiegnie jego blokowaniu lub usunięciu.

Pkt. 4. Upomnienia. Jednym z obowiązków Moderatorów forum jest upominanie użytkowników niestosujących się do postanowień regulaminu, w szczególności poszczególnych punktów Zasady nr 5 - źle sformułowany temat, pisanie postu pod postem itd. W przypadku wystąpienia takowej sytuacji zauważyłem dwa typy zachowań użytkownika: tzw. „mam to gdzieś” oraz „nikt mnie tu nie lubi”. Obydwa wzorce osobiście uważam za negatywne, gdyż kilkukrotne (najczęściej trzykrotne) ignorowanie upomnień prowadzi do poinformowania Administratora o problemie i jeżeli sytuacja nie zostanie wyjaśniona może zakończyć się banem. Jeśli chodzi o drugą kwestie to szczerze powiedziawszy nie ma się, co obrażać. Co więcej nie należy traktować upomnień jako publicznego napiętnowania, bo takowe upomnienie jest niczym innym jak tylko prośbą o stosowanie się do postanowień regulaminu czy poprawę zachowania. Może czasami przybrać to negatywną formę, ale pamiętajcie, że Moderator to też człowiek :D

Pkt. 5. Ban, czyli czasowa lub stała blokada dostępu do serwisu (obecnie zarówno strony jak i forum) wbrew panującej opinii jest środkiem bardzo rzadko stosowanym w serwisie PSePSXe. Co więcej bardzo trudno zasłużyć sobie na ta nagrodę :) bo otrzymać go można jedynie za nagminne, bądź bardzo drastyczne łamanie postanowień regulaminu. Dla lepszego zobrazowania sytuacji napisze za co dokładnie zostały przyznane wszystkie 3 bany, które rozdałem podczas 2-letniej działalności serwisu: 1 – za niestosowne (chamskie) zachowanie wobec Moderatorów, 2 – za b. ostre słowa (głównie wulgaryzmy) skierowane w Administratora, 3 – za nagminne (trwające ponad tydzień) łamanie postanowień wyszczególnionych w zasadzie nr 5 regulaminu. Trzeci przypadek jest dość ciekawy gdyż doskonale obrazuje prawdziwe zastosowanie blokady. Otóż, BAN to najlepszy środek na ostudzenie negatywnej nadwrażliwości użytkownika. W trzecim przypadku miesięczna blokada poskutkowała nieporównywalnie lepiej niż kilkanaście upomnień, które user otrzymał zarówno od Modów jak i ode mnie. Co najlepsze po miesiącu blokada została zdjęta, a ten nadwrażliwy facet przeistoczył się w naprawdę aktywnego i cenionego użytkownika forum. Tak, więc jak sami widzicie BAN to nie koniec świata – nawet po otrzymaniu takiego wyróżnienia możecie spokojnie powrócić na łono serwisu, bez obawy o jakiekolwiek napiętnowanie czy prześladowania :D

Pkt. 6. Zakończenie. Przyznam szczerze, że jestem bardzo zadowolony z pracy forum w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy. Szczególnie, że zarówno kultura jak i poziom wpisów stoi na bardzo wysokim poziomie, a przypadki łamania zasad rządzących forum zaliczyć można do sporadycznych. Mam nadzieję, że powyższy tekst uzupełni wszystkie niedociągnięcia w regulaminie oraz wyjaśni wątpliwości związane z działaniem forum. Żywię także nadzieję, że prezentowany przez Was wysoki poziom nadal się utrzyma, a liczba wpisów i aktywnych użytkowników znacząco się zwiększy. Na tym zakończę zapraszając wszystkich gorąco do dyskusji.
2BII!2B
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5247
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Re: REGULAMIN czyli zasady forum

Post autor: winter_mute »

Począwszy od dnia 02.08.2021 r. na wszystkich stronach PSEmu.pl (w tym również na niniejszym forum dyskusyjnym) obowiązuje zunifikowany zestaw zasad określonych w dokumentach pn.:

Regulamin PSEmu.pl
Polityka Prywatności PSEmu.pl
Kodeks uczciwych praktyk PSEmu.pl

dostępnych pod internetowym adresem: https://psemu.pl/zasady/

Przywołane powyżej zasady zawierają zapisy odnoszące się bezpośrednio do podniesionych powyżej zagadnień więc niniejszy, mocno leciwy temat zamykam, a dalszą dyskusję przenoszę do wskazanego poniżej wątku:

viewtopic.php?f=4&t=4261

.
2BII!2B
Zablokowany