Jak usunąć gruba.

W dziale software porozmawiasz na temat oprogramowania, począwszy od tego najprostszego (pisanego w języku znaczników - HTML), a skończywszy na programach wyspecjalizowanych.
Thomas_Anderson[NEO]
Junior
Junior
Posty: 29
Rejestracja: 09 stycznia 2006, 16:08

Jak usunąć gruba.

Post autor: Thomas_Anderson[NEO] »

Usunąłem partycje linuxa bo po prostu chciałem usunać ten system. I klapa po przy starcie komputera pokazuje się błąd i nie moge uruchomic windowsa.
Pokazuje się błąd związany z boot loaderem Linuxa ubuntu czyli grubem bo prawdopodobnie nie zostal on usunięty i w tym tkwi problem bo nie mam pojęcia jak go usunąc z dysku twardego windowsa bo chyba tam gdzies siedzi lub w sekcji mbr , wiem co powiedziecie ze powinienem uzyc fixmbr z plyty startowej windowsa xp ale to nie dziala rowniez fixboot mi za bardzo nie pomogl wiec nie wiem jak mam usunac grub'a . Na razie jedynym ratunkiem dla mnie była ponowna instalacja systemu Linux Ubuntu.
ps. Napisałem to w dziale software bo przecież Linux jest oprogramowaniem .
Bardzo prosze o pomoc i pozdrawiam. I na prawdę serio szukałem w google i nie znalazłem nic co by mi pomogło rozwiązać mój problem .Więc proszę napiszcie co mam zrobić . ZA WSZELKą POMOC Z GóRY DZIęKI !
ThomasAnderson
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

wiem co powiedziecie ze powinienem uzyc fixmbr z plyty startowej windowsa xp ale to nie dziala rowniez fixboot
"Co Ty wiesz o naprawianiu, młoda dupa jesteś"... Spróbuj tak: Płyta windowsa, konsola naprawcza, a potem:

Kod: Zaznacz cały

C:
CD \
FIXBOOT C:
FIXMBR
BOOTCFG /rebuild 
Spisz sobie na karteczkę, wstukaj zgodnie z instrukcją i nie błądź więcej.
2BII!2B
Thomas_Anderson[NEO]
Junior
Junior
Posty: 29
Rejestracja: 09 stycznia 2006, 16:08

Post autor: Thomas_Anderson[NEO] »

przepraszam za tamtą nienapisaną w odpowiednim temacie wiadomość ale przejdźmy do rzeczy :
Chciałbym wysnuć pytanie odnośnie linuxa .
Jak zainstalować linuxa żeby po jego usunięciu nie wyświetlał się błąd podczas startu komputera , który jest związany z boot loaderem linuxa Grub / Lilo ? Może sektor rozruchowy Linuxa MBR czyli Grub zainstalować na partycji z tym systemem ?? w każdym razie wydaje mi się że nie należy instalować programu rozruchowego Linuxa na partycji C z Windows'em ?
ThomasAnderson
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Jak zainstalować linuxa żeby po jego usunięciu nie wyświetlał się błąd podczas startu komputera
Na osobnej partycji, z opcją boot`owania z dyskietki. W ten sposób w żaden sposób nie ingerujesz w sektory startowe dysku czy to w MBR czy na partycjach. Minus takiego rozwiązania - jak Ci padnie dyskietka to leżysz :]
Może sektor rozruchowy Linuxa MBR czyli Grub zainstalować na partycji z tym systemem ?
Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika iż w większości przypadków nie odpalisz w ten sposób bootloadera, no chyba że przygotujesz sobie odpowiednio partycje, ale wtenczas istnieje duże prawdopodobieństwo że popsujesz coś innego.
wydaje mi się że nie należy instalować programu rozruchowego Linuxa na partycji C z Windows'em ?
Dobrze Ci się wydaje, co prawda teoretycznie to powinno działać i w większości przypadków działa, ale jak Ci coś padnie pod Linuksem to okazać się może że cały dysk jest do partycjonowania i formatowania.
Może więc inaczej - w przypadku działań pod dwoma systemami: Linux/Windows polecałbym następujące rozwiązania:
1) Rozwiązanie najlepsze najwygodniejsze, acz jednocześnie najdroższe: 1 komputer z Linuksem, a drugi z Windowsem.

2) Rozwiązanie najprostsze: wspomniana wyżej dyskietka startowa.

3) Rozwiązanie pośrednie: dwa dyski - jeden z Linuksem, a drugi z Windowsem. Działa, sprawuje się doskonale i można ciekawie po eksperymentować, np. robiłem swego czasu komputer z:
hda (primary master) - dysk z windowsem
hdb - napęd optyczny
hdc - napęd taśmowy
hdd (secondary slave) - dysk w kieszeni z linuksem

Bootowanie w BIOSie w kolejności:
- dyskietka
- napęd optyczny
- dysk z Linuksem
- dysk z Windą

Bootloadery:
- dysk Windowsowsowy nie ruszany
- na dysku z Linuksem grub z możliwością wyporu systemu i trybów pracy

Opis ww. rozwiązania:
Pomijając bootowanie z dyskietki i napędu... w przypadku gdy w kieszeni (hdd) znajdował się dysk, to startował grub i pytał który system ma uruchomić, jeśli dysku nie było to automatycznie startował Windows

Technikalia:
Aby oszczędzić sobie problemów w przypadku kombinacji 2 systemy na 2 dyskach należy instalować Win/Lin w następujący sposób: najpierw podpinasz jeden dysk i instalujesz Windowsa. Następnie odpinasz dysk z Win, podpinasz drugi i instalujesz Linuksa, na końcu wpinasz obydwa dyski i konfigurujesz ręcznie gruba, dodając mu opcję startową dla systemu Windows. Czasami grub nie chce uruchomić drugiego HDD (tak było w tamtym przypadku) i dla opcji bootowania Wingrozy należy programowo zamienić kolejność dysków tzn. z hdd zrobić hda i vice versa tak jakbyś zamienił dyski miejscami w komputerze/na taśmach - jest to do zrobienia, AFAIR 1 czy 2 linijki w pliku konfiguracyjnym bootloadera, aczkolwiek z uwagi na fakt iż poleceń nie pamiętam będziesz musiał sobie to sprawdzić sam w manualu gruba.
2BII!2B
ODPOWIEDZ