cRPG vs. jRPG

Ogólne dyskusje na temat gier.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Cóż tak w życiu bywa - śą gusta i guściki, jedni lubią to a inni tamto. :twisted:
What ??? Baldury??? Że niby wysiadają? Jeśli Saga Baldur's Gate, a właściwie RPG zrobione na bazie świata Forgotten Realms wysiadają fabularnie przy większości RPG to je jestem jego eminencja Glemp...
Chociaż jestem tu Adminem i moje słowa są święte ;) to okażę moją wspaniałomyślność i pozwolę Ci lubieć cRPG bardziej od jRPG - ot taki prezent świąteczny dla Ciebie :lol:
Przyznaj się W_m, że nie grałeś, a jeśli grałeś to za mało by docenić (wstęp w Candlekeep to nie wszystko:). Te DIALOGI, ich mnogość, rozbudowanie, ta NIELINIOWOŚć. Ja bym się bał powiedzieć Baldury go home:)
Grałem, grałem przyznaję ale to nie to... za mało akcji, zbyt duża swoboda - łazisz i łazisz po tej mapie bez celu, aż nogi bolą od samego patrzenia i dopiero po 7 godzinach cuś zaczyna się dziać ;) mała wypad na jakiegoś bossa i znów mozolne łażenie i rasowanie statystyk :roll: , natomiast w dobrym jRPG, czegoś takiego nie zaznasz, akcja jest tak dynamiczna, że czasami do kibelka nie ma kiedy podreptać - prawdziwy powrót do pieluch :)
No chyba, że nie lubisz Fantasy i AD&D, w co szczerze wątpię...
Preferuje raczej papierową wersję, bo żadna gra nie zastąpi dobrej książki czy kilkugodzinnej sesji gry fabularnej z fajnym mistrzem i drużyną, a jeśli sesja jest zazkrapiana lub z innymi dodatkami to komp może się dla mnie schować :D
2BII!2B
Awatar użytkownika
BzyRes
Administrator
Administrator
Posty: 2048
Rejestracja: 17 lutego 2003, 18:50

Post autor: BzyRes »

Chociaż jestem tu Adminem i moje słowa są święte to okażę moją wspaniałomyślność i pozwolę Ci lubieć cRPG bardziej od jRPG - ot taki prezent świąteczny dla Ciebie
...a co ma piernik do wiatraka ??? Przecież ja pisałem o fabule a nie o "całokształcie". Nie napisałem też, że wolę cRPG od jRPG (remis), a od pozwalania mam rodziców :) A tak na marginesie, to ja stanąłem w obronie Baldur's Gate, a nie wszystkich cRPG - reszta musi radzic sobie beze mnie :)
alien
Senior
Senior
Posty: 210
Rejestracja: 03 marca 2003, 18:45

Post autor: alien »

cRpg vs jRpg.Tiaa.Ja dla mnie remis.Bo Baldur jest zajeb*** i całkiem sporo miłego czasu z nim spędziłem z drugiej strony Final czy Chrono Triger gdzie fabuły to majstersztyk.
I tak uważam , że nie ma to jak sesyjka na żywca w porządnego RPG z ciekawym scenariuszem , dobrym MG i fajną ekipą.To wciąga naprawdę i nieraz gra toczy się po 12 godzin, a ty ani nie wiesz kiedy ten czas uciekł-coś pięknego
Obrazek
Fantomer

kilka pytań

Post autor: Fantomer »

Wtam
Chciałbym się zapytać o kilka rzeczy:
  • :arrow: co to jest jRPG :?:
    :arrow: gram w FF9 ale nie wiem czy wszystko jest prawidłowo, gdyż na początku wydawało mi się że jest to gra turowa, a tak nie jest gdyż jak przychodzi moja kolej i zaczynam wybierać czym zaatakować przeciwnika to czas się nie zatrzymuje i przeciwnik może sobie mnie atakować bez przeszkód, jak szybko nie wybiore broni to przeciwnik może mnie i dwa razy pod rząd zaatakować :| Czy to jest prawidłowe :?:
    :arrow: w FF9 jak włącze sobie pokazywanie ilości fps to mam wskazanie 40÷50fps, a tym czasem jak chodze po świecie zewnętrznym to mam wrażenie że jest poniżej 20fps, czy to jest błąd wskazania czy mi się tylko wydaje :?: :)
Pozdr.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

1. jRPG to japońskie RPG, gatunek ten oprócz wiadomego pochodzenia charakteryzuje duży nacisk położony na dynamikę walki i opowiadaną historię czyli linię fabularną. Co więcej sama fabuła ma sporą tendencję do pewnej liniowości i częstych zwrotów akcji o 180 stopni, dzięki czemu przykuwa uwgę gracza na długie godziny nie powodując przy tym znużenia... <: Tak bym to mniej więcej scharakteryzował :>
2. To jest gra turowa, ale system ATB, na którym bazuje FF9 ma parę wariantów i uwarunkowwań. Jeśli chcesz by potwory czekały na swoją turę a nie atakowały Cię gdy napełni im się licznik należy:
a) włączyć menu FF9 (trójkąt) i wybrać Config. następnie ustawić opcję ATB na wait.
b) zaraz gdy dojdzie twoja tura i wyskoczy Ci menu z wyborem czynności wybierz jedną z głównych kategorii (Attack / Item / XXMagic / XXX). W ten sposób na 100% zatrzymasz przeciwników. nie musisz wybierac od razu koncowej czynnosci np. {Item > Potion} możesz się zastanowic i zrobic cus innego np. wyjsc z kategorii item i wybrac Attack.
Niestety taki system (pół-turowy) jest wymuszony przez pewne niuanse w grze - gdyby byłyby to zwykłe tury rzucanie pewnych czarów na wszystkie postacie (wrogów i drużynę) -= uśpienie / paraliż / zatrzymanie czasu =- spowodowałoby zatrzymanie walki bez mozliwosci jej wznowienia co całkowicie uniemożliwiałyby granie.
3. Dobrze ustawiona gra powinna śmigać z prędkością ~50fps w wersji PAL i ~60fps w NTSC. Podaj swój sprzęt i obecne pluginy wraz z ustawieniami i pomyślimy.

Ale rzeczywiście ze względu na to, że na mapę świata składają się b. duże tekstury, które zapychają pamięć k. graficznej można odczuć zwolnienie animacji podczas podróżowania po mapie. BTW; w każdej chwili możesz sprawdzić liczbę klat./sek wciskając klawisz "Delete" - licznik pokarze się na górze ekranu/okna. Sprawdź i daj znać.
2BII!2B
Drak

Post autor: Drak »

Uważam że iwd II i morowind są lepsze od NWN jRPG raz grałem ale mnie znudziło (FF 7) cRPG przeszedłem prawie wszystkie po kilka razy NWN ma strasznie liniową fabułę jak baldursy można przejść na kilka sposobów (główny wątek) to NWN broną tylko qwesty
Awatar użytkownika
Red XIII
User
User
Posty: 85
Rejestracja: 15 sierpnia 2004, 08:58

Post autor: Red XIII »

jRPG raz grałem ale mnie znudziło (FF 7)
Jak to możliwe!!!! przecież ta gra się nie może znudzić!!!!!!
Tylko czarne glany są naprawdę funny, bo mroczna załoga nosi je na nogach. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Awatar użytkownika
kr3c1k
User
User
Posty: 59
Rejestracja: 28 lutego 2004, 21:19

Post autor: kr3c1k »

cRPG vs jRPG? Moj glos na jRPG !!!! I to 100% :)
Z cRPG najbardziej podobalo mi sie Panescape: Torment :) To byla moja pierwsza (!) oryginalna (!!) (w paczusce byla koszulka + podkladka pod myche ;) ) na mojego wlasnego kompa :) Heh, i to jeszcze byla w PL :) Musze przyznac ze gra byla wspaniala :) Ale z cRPG to wszystko...Baldury mnie nie wciagnely, tak samo Fallouty... jedynie Diablo - ale czy to sie jeszcze zalicza do cRPG to nie wiem :) Chyba to juz jest bardziej zrecznosciowka :P
A z jRPG ?? Ehh...mozna wymieniac latami :) A wszystko zaczelo sie od... FF VII oczywiscie :) Wg. mnie ta gra nie moze sie znudzic... Reszty nie bede wymienial bo jRPG to moj ulubiony gatunek :) Wiec za duzo by tego bylo :P
Glos oddany :]
:)
Mortus
Administrator
Administrator
Posty: 840
Rejestracja: 05 września 2002, 17:35

Post autor: Mortus »

czy to sie jeszcze zalicza do cRPG to nie wiem
Nie. Już wiesz :P
Chyba to juz jest bardziej zrecznosciowka
Hack'n'Slash - tak się to zwie :P
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Whatever is said in Latin, sounds profound.
Cokolwiek powiesz po łacinie, brzmi mądrze.
Awatar użytkownika
Red XIII
User
User
Posty: 85
Rejestracja: 15 sierpnia 2004, 08:58

Post autor: Red XIII »

Jrpg rulzzzzzzzzzzzzzz. Tak było jest i będzie!!! :mrgreen:
Tylko czarne glany są naprawdę funny, bo mroczna załoga nosi je na nogach. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
ODPOWIEDZ