V-Rally 2

Recenzje gier z systemu PlayStation opublikowane na łamach serwisu PSEmu.
Awatar użytkownika
Yohokaru
Senior
Senior
Posty: 192
Rejestracja: 15 lutego 2011, 14:51

V-Rally 2

Post autor: Yohokaru »

Obrazek

Tytuł gry: V – Rally 2

Wydawca: Infogrames (później jako Atari)

Rok wydania: 1999

Gatunek: Wyścigi

Dzień, w którym obok swojego łóżka zobaczyłem magiczne pudło z wielgachnym napisem PlayStation pamiętam jak smak wczorajszej pizzy, którą mama upiekła z okazji moich imienin. Wyjąłem kable, konsolę oraz płyty. A tak notabene co do PSX – a miałem ogromne szczęście, bo odziedziczyłem go po starszym kuzynie. Gier było bodajże ponad dwadzieścia. Wśród nich ta, w którą grałem u niego zanim jeszcze dostałem to szare coś. Panie i panowie, chłopcy i dziewczęta. Przed wami według mnie najlepsze rajdy zręcznościowe na PlayStation: V – Rally 2!

Przed napisaniem tego tekstu musiałem przypomnieć sobie co nieco o racji bytu mego dzieciństwa, więc udało mi się odnowić tą płytkę na emulatorze. Pierwsze napisy, wybór języka i intro, z którego niedawno słyszałem muzykę w filmie pt. Transporter 2 przypomniały mi dlaczego wziąłem ten sprzęt od kuzyna. Założenia gry są bardzo proste jak w każdej przeciętnej grze rajdowej. Do przejechania jest pewien odcinek, a my musimy to zrobić w jak najkrótszym czasie, po czym są ustalane miejsca na podstawie czasów uzyskanych przez przeciwników sterowanych przez konsolę. Niby nic niezwykłego, ale miód, który wypływał z brzegów kompaktu polegał na czym innym.
Zapewne była to jedna z pierwszych gier rajdowych, które posiadały w jakimś stopniu licencję WRC. W grze znajdują się cztery klasy pojazdów:
World Rally Cars np. Subaru Impreza, Ford Focus, Toyota Corolla

2L Kit Cars np. Opel Astra, Renault Megane, Seat Ibiza

1,6 Kit Cars np. Nissan Micra, Citroen Saxo, Peugeot 106

Bonus Cars (wozy do odblokowania w poszczególnych zawodach) np. Lancia Stratos, Ford Escort, Renault Alpine

Cały ten zestaw daje całkiem niezłą jak na tamte czasy ilość pojazdów, bo ponad 40, zresztą z trasami jest to samo ponieważ gdy ukończymy całą grę mamy do dyspozycji 12 krajów po 7 tras. Każda z lokacji jest bardzo zróżnicowana, więc podczas mistrzostw nie możemy narzekać na nudę. Co do trybów rozgrywki to sprawa wygląda jasno. Są trzy tryby rozgrywki, w których mamy pewne unlockables (czwarty to Time Trial; wybierasz pojazd, trasę i możesz jeździć ile chcesz, zapisywać rekordy, zmieniać ustawienia samochodu oraz bić rekordy innych lub swoje):

Championship: Zaawansowany tryb mistrzostw, w którym zaliczamy dane kraje uzyskując na nich jak najlepsze rezultaty oraz zdobywając jak największą liczbę punktów w każdym rajdzie.

Trophy: Zawody, w których czterech kierowców, ściga się w kilku lub kilkunastu (w zależności od wybranego poziomu trudności) odcinkach specjalnych.

Arcade: To samo co w trophy, z tym że trasy mają kilka okrążeń, a na nich
rozmieszczone są punkty kontrolne, które dodają nam czas pozostały do ukończenia trasy. (coś jak stare wyścigi automatowe nie wiem… na przykład Ridge Racer Revolution)

Jeśli chodzi o dźwięk to w opisywanym tytule oprócz genialnego intra nie znajdziemy jakiejś muzyki, którą nucilibyśmy w drodze do szkoły czy pracy(chociaż mój kuzyn potrafił podśpiewywać jedną piosenkę z Sled Storma na PSX;)) to już pilot, który informuje nas o zakrętach na trasie, spisuje się świetnie.

Ja wiem, że fani efektów w stylu nowych konsol (czyt. większości dzieciaków od 5 do 14 roku życia[ później młodzież mądrzeje;)]) nie będą zachwyceni patrząc na V – Rally 2, ale taki jest urok starszych tytułów. Każda trasa i samochód zostały zaprojektowane tak, aby wykorzystywały całą moc obliczeniową konsoli. Również fizyka jazdy jest zaprojektowana tak, aby grało się przyjemnie i bez żadnych zbędnych wodotrysków. Dodatkowo w grze jest udostępniony bardzo prosty edytor tras, dzięki któremu możemy szybko stworzyć własną trasę i ewentualnie zapisać ją na karcie pamięci.

Na początku napisałem, że to jest wg mnie najlepsza zręcznościowa Rajdówka na PSX. Mnogość tras, świetne tryby oraz duża, jak na tamte czasy ilość samochodów to pomimo archaicznej dziś grafiki coś co wystarczy, żeby V – Rally 2 znowu wciągało jak za dawnych lat.
PLUSY:

- świetny edytor tras
- grafika
- GRYWALNOŚć przez duże G

MINUSY:

- dźwięk
- pomimo grywalności gra zapewne odepchnie tych, którzy patrzą za każdą grą z wymaganiami powyżej Intel Core 2 Duo:(

Grafika:10/10

Dźwięk:5+/10

Grywalność:11/10

Ocena:7+/10

PS: Grafika jest oceniana pod kątem możliwości PSX, a nie ogólnych, bo wtedy ocena byłaby wiadoma…Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ