Połączenie 2xPS2 Slim w tryb Link Mode

Jesteś maniakiem sprzętu komputerowego? A moze jesteś fanem jakiejś konsoli. Tak czy inaczej ten dział jest dla Ciebie.
Oskar
Junior
Junior
Posty: 6
Rejestracja: 23 sierpnia 2005, 17:07

Połączenie 2xPS2 Slim w tryb Link Mode

Post autor: Oskar »

Witam!

Czy ktoś ma pojęcie jak i czy w ogóle jest możliwe połączenie dwóch konsol PS2 Slim SCPH 77004 w tryb link mode, jak to było możliwe na PS1 za pomocą Link Cable`a i na starych-grubych modelach PS2 za pomocą kabla S400 i.LINK? Chodzi o symultaniczne granie na dwóch konsolach i dwóch telewizorach w tą samą grę, dla gier wyprodukowanych z myślą o tym trybie (w szczególności gry z PS1 jak Doom, Final Doom, Duke Nukem 3D, WipeOut 1, WipeOut 2097, Destruction Derby 1, Bushido Blade, itp.) Dotychczas natrafiłem na opinię, że można dokonać tego za pomącą kabla Ethernet, najprawdopodobniej typu skrosowanego. Tak się składa, że posiadam kabel o końcówkach T568A, T568B (czyli chyba właśnie skrosowany). I niestety samo połączenie 2xPS2 Slim za pomocą tego kabla nie przyniosło ustanowienia trybu Link Mode między dwoma konsolami. Sądzę, że nie jest to sprawa złego stanu kabla, aczkolwiek nie sprawdziłem go na czymś innym czy w ogóle działa. Wcześniej używałem go do łączenia 2x karta sieciowa na Pececie.
Jeśli ma ktoś pomysły jak można połączyć te dwie konsole w ten tryb, to niech da znać. Może jakaś konfiguracja dodatkowa jest potrzebna? np. Network Access Disk? Czekam na propozycje.

Pozdrawiam
Oskar
Equipment : Athlon 64 X2 4850E, GeForce 8600GT 256 MB (Gigabyte), 2x1024 MB DDR2 PC 800, Windows XP SP2
Equipment 2: PS2 Slim - SCPH 77004, Modbo Chip Installed, 2x Sony DualShock 2 - SCPH 10010, 1x Sony Memory Card 8 MB - SCPH-10020
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Moja odpowiedź brzmi, nie :]

A jeśli miałbym się rozpisać to warto by zacząć od stwierdzenia... uuuu, to mnie zagiąłeś ... prawie ... przede wszystkim zastanawia mnie czy ta opinia o której piszesz, dokładnie rzecz ujmując możliwości gry w trybie multi, w tytuły z pierwszego PlayStation na połączonych kablem sieciowym konsolach w wersji slim jest podparta jakimś konkretnym argumentem lub udaną próbą, czy ktoś po prostu rzucił takim pomysłem i zostawił do rozmyślań innym. Tak czy siak, moim zdaniem opisywane rozwiązanie jest mało prawdopodobne, a to za sprawą kilku niekorzystnych uwarunkowań tj.:

1) bezpośrednie połączenie kablowe tzw. i.Link dwóch PS2-ek jest możliwy tylko w przypadku konsol serii V8 i wcześniejszych, w v9 (SCPH-5000x) port S400 służący do tego celu - z uwagi na niewielką (~20) liczbę tytułów wykorzystujących ten tryb - został usunięty.
2) W przypadku gier na PlayStation2 i.Link (połączenie kablem IEEE1394) to jedno, a gra sieciowa (połączenie kablem sieciowym) to drugie. Jest kilka wyjątków umożliwiających grę w obu trybach (ATV Offroad Fury 2, Time Splitters 2 i kilka części Armored Core) ale generalnie zasada brzmi że w gry i.Link nie da się grać po sieci i vice-versa.
3) Wspomniane w Twoim wpisie gry na PSXa w trybie nazwijmy go "multi-link", korzystały z portu szeregowego konsoli, natomiast gry z PS2 w tym samym trybie korzystają z i.Link obsługiwanego za pomocą interfejsu FireWire. Stanowi to pewien problem i jesli mam robić za jasnowidza (bo nigdzie informacji potwierdzających czy zaprzeczających nie ma) to znając Sony, wsteczna kompatybilność dla gier korzystających z "multi-linku" (szczególnie na dwóch odmiennych interfejsach) nie istnieje.

Metodą dedukcji dochodzimy więc do następujących wniosków. Nie pograsz w sieci lokalnej w gry przeznaczone tylko dla i-linka [pkt 2]. Z braku stosownego portu [pkt 1] nie pograsz w gry dla ilinka na konsoli w wersji slim. W końcu prawdopodobieństwo uruchomienia "multi-linka" z pierwszego PlayStation, na PlayStation2 z powodu opisanego w [pkt 3] jest w zasadzie znikome.

Przedstawione powyżej rozważania mają charakter czysto teoretyczny, jeśli się mylę (a nie wykluczam takiej możliwości), proszę by ktoś wyprowadził mnie z błędu :]
2BII!2B
Oskar
Junior
Junior
Posty: 6
Rejestracja: 23 sierpnia 2005, 17:07

Post autor: Oskar »

Witam!

Nie ma co Winter_mute, skrupulatnie przeanalizowałeś problematykę.

Pogląd o połączeniu 2xPS2 Slim przez kabel Ethernet w tryb link z PS1 nie jest poparty ŻADNYM udanym eksperymentem, ani próbą inną niż tylko moja. Ktoś mi palnął taki tekst w jakimś molochu typu Saturn czy innym kantorkowym sklepie konsolowym jakich wiele w Poznaniu. Większość ludzi nie ma pojęcia o co mi w ogóle biega, więc albo milczą albo gadają o połączeniu przez skrosowany kabel ethernet.
Twoja odpowiedź: "NIE" na moje pytanie o trybie link z PS1 jest potwierdzająca słuszność wypowiedzi jaką uzyskałem na oficjalnym forum Playstation Network. Zadałem tam to samo pytanie i ktoś mi odpowiedział, że szczerze wątpi w możliwość połączenia przez kabel Ethernet 2xPS2 Slim w tryb Link z PS1, aczkolwiek eksperymentu tego się nie podejmował. Mówił, że da się utworzyć sieć LAN za pomocą routera czy huba, ale tylko dla gier do tego dostosowanych. Twoja wypowiedź podkreśla również, że nie należy wrzucać gier Link z PS1, i.Link z grubej PS2 i gier na internet i LAN przez network adapter do jednego worka.

Z tego co widzę sprawa powoli się zamyka, chociaż miłobyłoby pogadać z kimś co podjął się tego eksperymentu - może wzbogaciłoby to nasz pogląd na sprawę. Wkurza mnie to - chyba będę musiał skołować sobie 2xPS1 i Link Cable by dopiąć swego. I jeszcze jedno jak przy PSX jesteśmy: Czy mała wersja konsoli - PSONE - ma obsługę Link Cable`a? Bym nie miał znowu jakiś problemów, porażek czy innych rozczarowań.


To tyle na teraz,
czekam na daszą dyskusję
Pozdrawiam
Oskar
Equipment : Athlon 64 X2 4850E, GeForce 8600GT 256 MB (Gigabyte), 2x1024 MB DDR2 PC 800, Windows XP SP2
Equipment 2: PS2 Slim - SCPH 77004, Modbo Chip Installed, 2x Sony DualShock 2 - SCPH 10010, 1x Sony Memory Card 8 MB - SCPH-10020
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Z tego co widzę sprawa powoli się zamyka, chociaż miłobyłoby pogadać z kimś co podjął się tego eksperymentu - może wzbogaciłoby to nasz pogląd na sprawę.
Sam bym miał ochotę dowiedzieć się jak to wygląda w praktyce, acz nie mam ku temu możliwości - mój v7 służy już tylko do celów dekoracyjnych :] a w sprawnej v9-tce nie ma już portu FW... więc z mojej strony echo.
chyba będę musiał skołować sobie 2xPS1 i Link Cable by dopiąć swego
Jeśli mówisz z perspektywy 1 użytkownika to jest to najprostsze i chyba nawet najtańsze rozwiązanie.
I jeszcze jedno jak przy PSX jesteśmy: Czy mała wersja konsoli - PSONE - ma obsługę Link Cable`a? Bym nie miał znowu jakiś problemów, porażek czy innych rozczarowań.
Zgadnij bo odpowiedź jest standardowa - nie. Od siebie dodam także że jak będziesz zbierał się do zakupów to zainwestuj w konsolę serii niższej niż SCPH-9000 - bo prócz portu szeregowego mają również równoległy. Osobiście polecam taki SCPH-7502, model nie do zdarcia, w zasadzie jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy spośród wszystkich wersji PSXa. Słowo :]
2BII!2B
ODPOWIEDZ