Ace Combat 3 - wydajność i nie tylko...

Masz nieopisany dotąd problem z konkretnym tytułem i emulatorem ePSXe? Pisz śmiało.
Awatar użytkownika
warmachine
User
User
Posty: 39
Rejestracja: 25 marca 2005, 12:56

Ace Combat 3 - wydajność i nie tylko...

Post autor: warmachine »

Zastanawiałem się nad napisaniem tego postu dłuższy okres ponieważ przez ten czas walczyłem z moim nietypowym problemem. Od dłuższego czasu rozkoszowałem się wydajnie funkcjonującym epsxe przy najlepszej możliwej grafice (najlepsze ustawienia dla grafiki 3d polecane na tejże stronce) przy pełnej szybkości bez zacięć czyli dla pal=50fps, ntsc=59fps. Mimo tak podrasowanej grafiki nie było żadnych problemów choć muj sprzęt do demonów szybkości nigdy nie należał. Niedawno pełen optymizmu uruchomiłem emu z zamiarem poprawienia czasu w gt2 gdy zauważyłem że fps lecą drastycznie w dół - skacząć w zauważalny sposób. Ponowne uruchomienia nie pomagały, sprawdziłem więc na mniej wygurowanych ustawieniach i owszem wtedy gry działają wydajnie ale już tak nie wyglądają. Mało to jednak mnie interesuje ponieważ do tej pory emu działał bezproblemowo na maksymalnych ustawieniach w pełnej szybkosci. Do tej pory nie instalowałem nic nowego, żadnych aplikacji, sterowników itd. w windowsie. W akcie desperacji testowałem z kilkoma wersjami sterowników/detonatorów. Niedawno zdobyłem ace combat 3 który darzyłem sympatią grając jeszcze na szaraku, okazało się że tam pobijane są wszelkie rekordy, gra tnie się niemiłosiernie, dopiero gdy sytuacja w grze jest mniej żwawa wydajnośc się podnosi. Wiem są to typowe objawy zbyt słabego sprzętu ale do tej pory każda pozycja śmigała
jak się należy. Dlatego mam pytanie czy mogę coś jeszcze zrobić, czy zna ktoś przyczynę lub spotkał się z podobnym problemem i może mi w jakiś sposób pomóc nim zabiorę się za przeinstalowanie systemu (mając ogromną nadzieję że to zaradzi problemowi). Podam swuj sprzęt chociaż małe to znaczenie bo jak już wspominałem wystarcza on do tychżę zalecanych ustawień dla grafiki 3d.

ECS K7S5a
amd athlon xp 2200+
512 ddr\266mhz
ge force 4 ti 4200\128 ddr
sound blaster live
win xp pro

Szczegółowe ustawienia pluginu graficznego podane są na stronce. Jeśli chodzi o dźwięk i cd rom to standard: ePSXe SPU core 1.5.2., ePSXe CDR WNT/W2K core 1.5.2.. Nie mam żadnych aplikacji w tle. Wibracje nie są aktywne. Niewieże że Ace Combat 3 jest aż tak zaawansowanym graficznie tytółem ażeby sprawiał ogromne problemy z wydajnością (moim zdaniem lepiej wyglądające gry funkcjonują mi sprawniej a to właśnie na tworze namco problem objawia się najwidoczniej.). Podobnie jest też na starszym epsxe w starszej wersji tego pluginu. Tak więc czy mogę jeszcze coś zrobić przed ostatecznym formatem który nie jest mi na rękę (wierząc że on pomożę) ? A nieweobrażam sobie teraz powrotu do mniej "wypasionych" ustawień graficznych.
Awatar użytkownika
maro
User
User
Posty: 34
Rejestracja: 26 listopada 2004, 22:52

Post autor: maro »

ja miałem podobnie. gry na początku chodziły na "full wypas" a po jakimś czasie zaqczeły zwalniać a że leniwy jestem zrezygnowałem z przeinstalowania systemu i ograniczyłem się do zmiany pluginu z opengl na d3d wersja dx7 i wszystko wróciło do normy
różnicy wielkiej niema a wszystko śmiga więc polecam
Awatar użytkownika
warmachine
User
User
Posty: 39
Rejestracja: 25 marca 2005, 12:56

Post autor: warmachine »

Dzięki za pomoc. U mnie niestety sprawa jest nieco poważniejsza tzn. nieważne z którego bym pluginu graficznego korzystał przy ustawieniach tzw. "full wypas" czy to d3d (różne wersje), czy opengl (także starsze-nowsze) i tak jestem skazany na drastyczny spadek szybkości co wcześniej nigdy nie miało miejsca. Spadek szybkości wiąże się nie tylko z pogorszeniem komfortu w graniu ale także co oczywiste szarpaniu cudownej (moim zdaniem) scieżki dźwiękowej w Ace Combat 3 i innych pozycjach.
Może ktoś jeszcze spotkał się z podobnym problemem i ma jakiś pomysł ? Może któryś z procesów wykonywanych przez windows jest powodem (wykonuje ich sporo) ale naznaczyć należy że np. gry pisane z myślą o pc działają normalnie.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Spróbuj wyłaczyć wibrę - GT2 lubi przyiąć przez ten bajer na wolniejszych sprzętach.
2BII!2B
Awatar użytkownika
warmachine
User
User
Posty: 39
Rejestracja: 25 marca 2005, 12:56

Post autor: warmachine »

Jak już wspominałem na początku - wibracje także mam cały czas wyłączone, analogi również.
solid
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 15 grudnia 2004, 20:17

Post autor: solid »

ja też mam ten sam problem z FF 9 wersja NTSC wcześniej hodziło jak ta lala a teraz do niczego FPS skaczą jak powalone a czasem sie wyrównuje ale zalerzy od grafiki w grze np.12,50,36,FPS
Awatar użytkownika
BzyRes
Administrator
Administrator
Posty: 2048
Rejestracja: 17 lutego 2003, 18:50

Post autor: BzyRes »

W przypadku windy:

- zakonczcie prace zbednych procesow. Nalezy wiedziec, ktore sa potrzebne, a ktore nie. Ja w przypadku WinXP / Win2k uzywalem google - nazwa procesu do wyszukiwarki > szukaj > czytaj > wnioskuj > zakoncz / zostaw proces. Lopatologiczne dzialanie, ale system dostaje solidnego kopa.

- stworzcie stale zasoby pamieci wirtualnej [2.5*ilosc posiadanego RAMu]

- przeskanujcie HDD programem antywirusowym

- wyczyscie system ze Spyware'u, za pomoca Spyware Nuker'a chociazby
Awatar użytkownika
warmachine
User
User
Posty: 39
Rejestracja: 25 marca 2005, 12:56

Post autor: warmachine »

Korzystanie z aplikacji anty spyware'owych oraz anty wirusowych jest już moim odruchem.
Od zawsze także miałem ustawioną odpowiednią ilość pamięci wirtualnej.
Jeśli chodzi o procesy wykonywane przez windows to wyłączałem wszystkie z możliwych. Tak więc żadna z tych rzeczy nie jest winą mego problemu.
Obawiam się żę jestem skazany na okrótny proces przeinstalowania systemu.
Dzięki wszystkim za możliwą pomoc.
Awatar użytkownika
BzyRes
Administrator
Administrator
Posty: 2048
Rejestracja: 17 lutego 2003, 18:50

Post autor: BzyRes »

Uzupelniajac:

- sprawdz, czy Eternal nie ma ustawionego gigantycznego bufrou
- nie zaszkodzi zrobic defragmentacje HDD
- sprawdz, czy glebia kolorow pulpitu odpowiada tej, ktora ustawiles w plugu graficznym
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Jak już wspominałem na początku - wibracje także mam cały czas wyłączone,
Ups..mój błąd. Tak to jest jak się dużo pije i nie śpi 36 godzin.
2BII!2B
ODPOWIEDZ