Kręć się wiatraczku,kręć...

Jesteś maniakiem sprzętu komputerowego? A moze jesteś fanem jakiejś konsoli. Tak czy inaczej ten dział jest dla Ciebie.
Awatar użytkownika
Yohokaru
Senior
Senior
Posty: 192
Rejestracja: 15 lutego 2011, 14:51

Kręć się wiatraczku,kręć...

Post autor: Yohokaru »

Tradycyjnie ucząc się przy pomocy mego komputera nagle spod wiatraka obok zasilacza zaczęło coś skrzeczeć. Szybko wyłączyłem sprzęt i ponownie uruchomiłem tak 3h później. Po godzinie słuchania muzyki wyłączyłem. Wtem do pokoju wpadła mama i stwierdziła,że z pod jednostki czymś śmierdzi... Po chwili ja także to poczułem i dotknąłem wlotu powietrza do wiatraka,który był nadzwyczajnie gorący. Czy to jest oznaka przepalenia/przegrzania zasilacza, czy może coś nie tak z kablami? Dodam,że wspominany wielokrotnie PC ma już 6 lat. Edit: Postanowiłem sprawdzić w BIOSIE temperaturę procesora. Teraz zbliża się do 40 stopni celsjusza. Jaka jest optymalna temp jego pracy? Edit 2: Ironia losu, która mnie otacza przestaje mnie bawić. Zaczynam wysuwać hipotezę, że wiatraczek zatarł się z powodu wszędobylskiego kurzu wokół niego. Czy wyczyszczenie go coś da. Hardware to moja pięta achillesowa,więc proszę Was kochani forumowicze o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam. Temp procesora pozostaje bz.
Awatar użytkownika
Zardon
Administrator
Administrator
Posty: 510
Rejestracja: 13 stycznia 2005, 18:17
Kontakt:

Post autor: Zardon »

Wyczyszczenie z kurzy komputera nigdy nie zaszkodzi (o ile nie robi się tego wodą ;D). Powinno to wpłynąć pozytywnie na pracę całego zestawu. To po pierwsze. Po drugie - fajnie by było gdybyś podał jakieś dane techniczne, np. nazwę CPU :] Temperatura ok. 40 stopni jest odpowiednia dla większości procesorów. Niebezpiecznie się robi, gdy osiąga ok 60-70.
A po trzecie - ciężko powiedzieć co dokładnie się dzieje. Mogło się coś stać z zasilaczem aczkolwiek nie jest to pewne. Niepokojąca jest wiadomość o smrodzie, bo to oznacza, że coś się poważnie psuje. Zakładam, że nie podkręcałeś nigdy komputera?
Daj znać jak coś się zmieni/stanie.
Obrazek
Awatar użytkownika
chinek
User
User
Posty: 41
Rejestracja: 27 kwietnia 2004, 15:25

Post autor: chinek »

Witam.
A więc tak sprzęt ma już 6lat, tak więc zająłbym się zasilaczem:
1. Odłącz zasilanie :)
2. Rozkręć zasilacz i go przeczyść z kurzu.
3. Sprawdź wizualnie kondensatory elektrolityczne czy nie są wybrzuszone oraz czy nie ma wycieków. Przy okazji sprawdź tez na płycie głównej (przykłady)
4. Sprawdź wiatrak czy kręci się w miarę lekko. Jeśli podejrzewasz, że wiatrak skrzeczy to go wymień albo rozbierz na części pierwsze i wyczyść. (na jakiś czas wystarczy)Intstrukcja
5. Możesz wymienić zasilacz = większe koszta :(

Edit: Lepsza instrukcja czyszczenia wentylatora
Sprzet: P4 3GHz, 512 RAM, GF4ti
Notebook: Fujitsu-Siemens E8420 (9300M GS)
Awatar użytkownika
Yohokaru
Senior
Senior
Posty: 192
Rejestracja: 15 lutego 2011, 14:51

Post autor: Yohokaru »

Model CPU to AMD Sempron 2500+ 1,4 Ghz. Procesor nagrzał się maksymalnie do 42 stopni w trakcie pobytu w BIOSIE. Wrazie czego ustawiłem w BIOS w sekcji PC Health automatyczny shutdown PC, gdy temp przekroczy 60 stopni. Wlot powietrza nagrzał się po ok. 30 min pracy. Stawiałbym na zasilacz ponieważ kiedyś miałem z nim problemy,lecz wtedy objawiało się to tylko niezaliczonym POST-em. Edit: Udało się... Otrzymać reprymendę od rodziców. Stwierdzili,że lepiej abym nic nie grzebał,bo "mogę bardziej zepsuć" oraz oddać grata do naprawy. Teraz nasuwa się kwestia... Ile będzie wynosił koszt naprawy tego defektu i czy jeśli to będzie cena powyżej 100zł to czy lepszą inwestycją nie będzie zakup używanego komputera w tej cenie?
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Ile będzie wynosił koszt naprawy tego defektu i czy jeśli to będzie cena powyżej 100zł
Jak zasilacza nie zmienisz sobie sam to bankowo będzie ponad 100zł, no chyba że zmieni ci jakiś znajomy za piwo, powód:
http://allegro.pl/zasilacz-i-box-cube-a ... 51729.html
to jest tani zasilacz, jak na kupę żelastwa sprowadzaną z chin całkiem niezły jakościowo, bezpieczny i niezawodny, do starego komputera jak znalazł.
A jak chcesz coś lepszego to rozejrzyj się np. na:
http://www.proline.pl/?g=Zasilacze+i+li ... ilacze+ATX
za np. Arctic Cooling (niezłe zasilacze), Chieftec (renomowane, ale ja się kilka razy przejechałem więc osobiście nie polecam), NZXT (bardzo fajne), OCZ (bez zastrzeżeń ale trafił mi się jeden, jeśli mnie pamięć nie myli 550W, który padł po 2 dniach), Thermaltake i Tagan (bardzo dobry sprzęt, bezawaryjny), XFX (niezawodne, ciche wentylatory, ale do czasu bo mają tendencję do utraty osi w łożysku i wycia niczym wściekły pies po roku użytkowania).

Generalnie sprzęt 6-letni, jak nie był czyszczony na bieżąco to lipa, kurz w łożyskach, starte kulki, głośna praca, pewnie kondensatory napuchnięte jak nie wylane - jak cokolwiek z tego jest w Twoim przypadku trafne, to ja bym z miejsca zmieniał zasilacz na nowy... nie jest to trudne, bo nie masz więcej niż cztery (główny, atx, molex do dysku, sata do napędu) rodzaje wtyczek do podpięcia, wszystkie mają specyficzny kształt uniemożliwiający wciśnięcie ich w złe gniazdo, lub w niewłaściwym kierunku... ergo, jak będziesz uważał, nie cisnął wtyków na chama (nie liczę głównego zasilającego, te 20/24 kable w płytę główną - bo tu trzeba użyć trochę siły by zaskoczył zatrzask), i wepniesz to tak jak było (dla ułatwienia, zapamiętaj sobie jakie kolory wystają w którą stronę, albo nawet zapisz czy porób zdjęcia) to nie powinno być problemów. Moja uwaga - zachowaj szczególną ostrożność przy stacji dyskietek, tam gniazdko nie ma boków i można sobie wetknąć źle, skutki zwarcia 12 i 5V na fdd są tragiczne, bo momentalnie pali się większość przewodów napięciowych, zrobiłem już tak pożar w serwerowni na jakiejś starej pseudo-maszynie służącej za centrale tel. :] Bezpieczne rozwiązanie - nie podpinać zasilania (+ wypiąć taśmę sygnałową) z dyskietki bo i tak nikt z tego już nie korzysta. Z innych uwag SATA (czyli to co masz w nagrywarce DVD) wpinasz delikatnie i równolegle do napędu, jak wciśniesz pod kątem to możesz złamać krawędź gniazdka w kształcie odwróconej o 90st. litery "L".
Model CPU to AMD Sempron 2500+ 1,4 Ghz. Procesor nagrzał się maksymalnie do 42 stopni w trakcie pobytu w BIOSIE. Wrazie czego ustawiłem w BIOS w sekcji PC Health automatyczny shutdown PC, gdy temp przekroczy 60 stopni.
Temperatura jest ok. Usuń to zabezpieczenie bo semprony i athlony lubią się rozgrzać w stresie do 70 stopni i jest to dla nich normalne, przy Twoich ustawieniach komp może Ci się wyłączać bez powodu po/przy dłuższej pracy.
czy jeśli to będzie cena powyżej 100zł to czy lepszą inwestycją nie będzie zakup używanego komputera w tej cenie?
Za 100zł nie kupisz nic normalnego. Jak nie masz zastrzeżeń do działania obecnego sprzętu, zainwestuj w zasilacz. A jak masz dość starego kompa to poczekaj i odkładaj kasę na coś lepszego, bo nie widzę sensu zamieniać jednego grata na innego.
2BII!2B
Awatar użytkownika
Yohokaru
Senior
Senior
Posty: 192
Rejestracja: 15 lutego 2011, 14:51

Post autor: Yohokaru »

Cóż dałeś mi niezły dylemat,bo: 1)PC był czyszczony ostatnio rok temu przy okazji wymiany nagrywarki(felerne LG,które potrafi samoczynnie co chwilę ostatnio się resetować,co jest dziwne gdzie wszyscy sobie chwalą,to mi trzeci napęd ten sam model pada z gwarancji,która jak na złość kilka dni temu straciła ważność) 2) Kupując zasilacz chiński,lecz dobry(innej opcji z mym budżetem i lokatą szkolną 2zł na dzień nie widzę) będę musiał porozumieć się z szwagrem,lub (co gorsza) serwisem,który 50zł zainkasuje spokojnie. 3) O wymianie PC wspomniałem, gdyż lepiej będzie kupić coś w miarę dobrego(do 300zł) niż użerać się z felerną płytą BIOSTARA. Po za tym od komputera wymagam tylko dobrego funkcjonowania systemu i programów,możliwości przeniesienia kości DDR oraz HDD ze starucha i poprawnej obsługi EPSXE:). Operacja wymiany zasilacza nie jest jednak zbyt skomplikowana(precz z FDD) jednakże u mnie w domu MISSION IMPOSIBLE,gdyż tylko gdy któryś z mych stwórców zobaczy,że coś grzebie to zacznie się niepotrzebny wykład i w konsekwencji anulowanie naprawy. A co może być przyczyną zapachu wydostającego się z wentylatora?
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

felerne LG,które potrafi samoczynnie co chwilę ostatnio się resetować,co jest dziwne gdzie wszyscy sobie chwalą,to mi trzeci napęd ten sam model pada
Trzy sztuki z rzędu nie padają bez przyczyny - może napęd obrywa, choćby z powodu skoków napięcia pochodzących od niesprawnego zasilacza :]
Ja osobiście LG zachwalam - korzystam od (zdajsie) 2002 roku i jeszcze nie miałem problemu z żadnym z 5 (1 w laptopie jak była tak jest, 4 nagrywarki stacjonarne zmieniałem na lepsze CDRW24x -> CDRW48x -> DVDRW biała -> DVDRW czarna z LightScribe) napędów. Jak ceny pójdą w dół to nabędę BD-RW również marki LG.
Kupując zasilacz chiński,lecz dobry
Nie będę Ci ściemniał, wszystkie zasilacze są teraz z Chin, jak 95% sprzętu maści wszelakiej :] Markę I-BOX poleciłem, bo montuje je służbowo w ilościach hurtowych do komputerów biurowych i nie przypominam sobie by jakiś się zepsuł. Nie, sorry, były dwa egzemplarze uwalone - w jednym na dzień dobry coś "latało" w środku, drugi po wyjęciu z pudełka był "zimny", ale się oddało do hurtowni i wymieni od ręki na sprawne. Były to jednak przypadki sporadyczne (1 sztuka na 100) i wystarczy poprosić sprzedającego by sprawdził Ci sprzęt przed wysyłką. Co to za filozofia wyjąć, potrząsnąć i odpalić "ze spinacza", minuta roboty, więc nikt Ci nie powinien tego odmówić.
Jak chcesz taniej poszukaj używki w dobrym stanie: sprzedających pytaj o wiek (wiadomo im mniejszy przebieg tym lepiej), o to w jakim stanie są kondensatory i jak zachowuje się wentylator (pracuje cicho, czy zdarza się mu hałasować). To drugie jest akurat do naprawy, względnie prosto i małym kosztem (10-20zł), ale trzeba się nie bać rozkręcania i lutownicy, bo należy rozebrać zasilacz na części drobne, zmienić wentylator na nówkę i zlutować dwa przewody. Na kondensatory nic radzić się nie opłaca, nie wybrzuszają się bez powodu - niewydajny radiator, kiepskie napięcie na którymś torze, kiepska jakość elementów, od razu lepiej zmieniać zasilacz na lepszy, albo przynajmniej nowy.
A co może być przyczyną zapachu wydostającego się z wentylatora?
Najpewniej kondensatory w zasilaczu wylały, albo poszła izolacja na transformatorze i coś się piecze na przewodach :) Dla pewności zdejmij sobie jednak blachę z boku i obwąchaj czy to na pewno śmierdzi z zasilacza.
2BII!2B
Awatar użytkownika
Yohokaru
Senior
Senior
Posty: 192
Rejestracja: 15 lutego 2011, 14:51

Post autor: Yohokaru »

Ja wiem,że LG jest niezawodnym sprzętem,dlatego wątpiłem w niewinność PC w tej sprawie. W najbliższym czasie pojadę do miasta, i będziemy szukać serwisu, który z ochotą przyjmie mego gruchota. Jeśli nie to staruch będzie mógł posłużyć jako grill:) Swoją drogą Dwa lata temu też spotkałem 10 letniego pieca z słabym zasilaczem mojego kuzyna(nie zaliczony POST). I tam było śmiesznie...położył jednostkę w poprzek i przestawił wiatrak na otwartej obudowie. W takim ustawieniu sprzęt działał dwa lata,lecz potem wentylator spadł na procek i go uszkodził. Tym podsumowaniem zakończymy relację spod wentylatora. Na żywo jak zawsze komentował dla was centation3. Ad: Tak poważnie to(po raz enty;chyba do końca życia się nie wypłacę;) kieruje najserdeczniejsze podziękowania i pozdrowienia w stronę w_m, Zardona i chinka. Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ